Pořady přednáškového typu pro školy a mládež

Baskytara, basovka, basová kytara

Komorní pořad přednáškového typu, určený pro II. stupeň ZŠ a středních školy

 

Co se skrývá pod uvedenými názvy, jak se na to hraje a jaké zajímavé věci to umí. Baskytara je poměrně mladý nástroj. Přesto, nebo snad právě proto si vydobyl popularitu kultovního předmětu, který má mnoho různých forem a podob. Basová kytara se používá v jazzová, metalu, funky nebo taneční hudbě. Je to nejen doprovodný, ale také sólový nástroj a hraje se na něho mnoha různými technikami. Baskytara je také uživatelem různých technologií.

Pořad o basové kytaře přináší živé ukázky, historii, informace a zábavu.

Délka pořadu je cca 50 min.

 

Kytara od metalu po country

Komorní pořad přednáškového typu, určený pro I. + II. stupeň ZŠ a středních školy

 

Komorní pořad věnovaný fenoménu 20. století, jímž je kytara v mnoha svých podobách. Elektrická, akustická, klasická, country, metal, pop, hip hop, atd. Vyprávění a živé ukázky se dotknou historie počínaje španělskou kytarou, přes bluesové doby, až po dnešní dobu, kdy je kytara také důležitým ukazatelem moderních technologií. Zazní různé styly, různé techniky a způsoby, jak lze hrát na tento nástroj. Posluchači si budou moci zblízka prohlédnout také techniku a budou si moci zblízka prohlédnout práci kytarového čaroděje. Pořad je veden v populárně naučné formě.

Délka pořadu je cca 50 min.

 

Kontrabas neboli basa

Komorní pořad přednáškového typu, určený pro II. stupeň ZŠ a středních školy

 

Komorní vyprávění s živými ukázkami hry na tento nástroj. Zazní různé styly, různé techniky a způsoby, jak lze hrát na tento nástroj. Posluchači se dozví, že basa nejen tvrdí muziku, je zároveň sólovým nástroje, rytmickým nástrojem a uměleckým předmětem.

Součástí pořadu je vyprávění o historii a současnosti kontrabasu, jeho stavbě, stylech hry a využití v hudbě. Mnoho lidí si myslí, že kontrabas a baskytara jsou stejné nástroje, protože plní v podstatě stejnou funkci a tóny jsou na hmatníku na stejném místě. Jsou to však dva dost odlišné nástroje, každý se hodí do jiného stylu hudby. To a ještě mnohem více, se posluchači dozví v pořadu Kontrabas neboli basa. Někteří studenti si mohou během koncertu, hru na kontrabas také sami vyzkoušet. Pořad je veden ve spíše zábavnější formě.

Délka pořadu je cca 50 min.

 

Rytmus a Jazz - interaktivní přednáška pro I. a II. stupeň základní školy a pro střední školy

Přednáškový workshop s ukázkami rytmu a individuální výukou určený pro I. + II. stupeň ZŠ a středních školy

 

Tato interaktivní přednáška zahrnuje ukázky hudebních rytmů a skladeb, které se v běžné produkci rádia či televize nevyskytují a především se věnuje jejich rytmické stránce. Je určena do poslucháren, pro maximálně 50 dětí, nebo studentů.

 

Tento přednáškový workshop má tři verze, upravené pro I.stupeň, pro II. stupeň a pro střední školy.

Jeho koncepce volně navazuje na koncertní workshop, viz: www.rytmus-a-jazz.webnode.cz/verze-koncertu/ . Velmi přínosné například je, realizovat nejprve v kulturním domě koncert pro celou školu a potom zorganizovat pro vybrané děti, které se o rytmus blíže zajímají tento přednáškový workshop s více individuálním přístupem.

Délka pořadu cca 50 min.

 

Zajímavosti ze světa hudebních nástrojů  

Pořad přednáškového typu, určený pro I. + II. stupeň ZŠ a středních školy

 

Svět hudebních nástrojů je velmi zajímavá oblast. V české republice jsou lidé, kteří se hudebními nástroji zabývají několik desetiletí. Jedním z nich je průvodce pořadem, Michal Filek, který na této přednášce pohovoří o minulosti oboru, ve kterém byla naše země ještě před nedávnem velmocí. Michal Filek spolupracuje s oborem hudebních nástrojů již 30 let, z toho 10 let pracoval v zahraničí. Spolupracoval na školícím a výrobním programu jedné z nejvýznamnějších evropských firem oboru hudebních nástrojů.

Obsah pořadu:

/ exotická dřeva a materiály

/ jak hudební nástroje vznikají

/ jaké známe hudební nástroje, co na pultech obchodů nenajdeme

/ jaký je rozdíl mezi nástroji z Asie a z Evropy

/ na co si dát pozor při nákupu hudebního nástroje

/ co mají dělat ti, kdo chtějí vyrábět hudební nástroje

/ atd.

Délka pořadu je cca 50 min.